10 tipů jak vybrat barovou židli

  1. Přeskočit na menu
  2. Přeskočit na volbu jazyků
  3. Přeskočit na vyhledávání

10 tipů jak vybrat barovou židli / barové židle (do kuchyně)

Pokud vybíráte barové židle do kuchyně, baru, nebo jiného prostoru, možná jste už z prvotního „to bude brnkačka“ přešli do fáze „bude to chtít víc času, než se mi původně zdálo“. Přece jen i barová židle je významným doplňkem, ať už Vašeho interiéru nebo exteriéru a vyplatí se jejímu výběru věnovat dostatečnou pozornost.
Samozřejmě že téma designu, je velmi podstatné, neměli bychom ale podcenit ani samotnou funkčnost. Například vybrat správnou výšku je stěžejní. V tomto případě je doporučeno řídit se výškou stolu, baru, pultu, zkrátka desky.

Výška barové židle

Barové židle určené k ploše s výškou klasického stolu, tedy 70 až 75 cm vyberte nižší a bez opěradel (to platí zvláště do menších prostor). Pokud potřebujete takovéto sezení přizpůsobit dětem, pak zvolte nízké barové židle nebo stoličky, které budete moci libovolně nastavovat.
Barové židle k pultu o výšce zhruba 85 až 100 cm jsou ideální s výškou 61 až 68 cm. Takové židle nejsou až tak vysoké jako ke klasickému barovému pultu, ale skvěle se hodí k moderním pultům, které v současných kuchyních plní svoji roli ostrůvků sloužících k přípravě jídel. Tato výška židlí je přístupná pro většinu lidí.
Pokud kupujete barové židle ke klasickému baru s výškou metru až metr deset, pak je jejich ideální výška 71 až 83 cm.

Prostor kolem barové židle

Kromě samotné výšky je nutné věnovat pozornost také okolnímu prostoru. Mezi židlemi se vyplatí mít dostatek místa k jejich účelnému a pohodlnému používání. Na jedno místo k sezení počítejte s volným prostorem kolem 53 – 63 cm. Jestli s prostorem bojujete a řešíte jeho nedostatek, určitě vyberte barové židle bez opěradel, uvidíte sami, že ve výsledku to bude podstatný rozdíl.
Další fází je výběr barových židlí i po jejich designové stránce. Zde nás bude zajímat hned několik oblastí.

Barvy barové židle

Logicky by barvy barových židlí měly korespondovat s okolím. Ale protože otázka vkusu nemusí být vždy za jedno s logikou, záleží jen na Vás, zda židle s okolím sladíte, nebo vyberete takové, které budou s okolím naopak v kontrastu a stanou se středobodem celé místnosti. Věděli jste, že mezi barovými židlemi určenými do kuchyně patří k nejoblíbenějším barová židle bílá a v exteriérech zase vede barová židle zelená?

Materiál

Dostupných materiálů je celá řada. Od moderní eko kůže, plastu, dřeva, nerezu nebo i látky. Dřevěné barové židle je možné skvěle kontrastovat s plastem, případně pokud se vám líbí barové židle z masivu, velmi pravděpodobně si zvolíte dřevěné barové židle do kuchyně. Možná ale zrovna pro Vás přírodní styl není a milujete moderní věci, pak zapomeňte na dřevo a pořiďte si čistě designové barové židle, které budou svým vzhledem naprosto originální. Pokud nechcete do nákupu investovat mnoho peněz, jistě oceníte levné barové židle, které budou například chromované.

Odolnost

Barové židle však nejsou limitovány pouze interiérem, ani exteriér o jejich přítomnost nemusí být ochuzený. Do drsnějších podmínek je ale dobré vybrat takové, které budou skutečně odolné. Ve venkovních prostorách se uplatní materiál jako je plast, polyratan a zcela určitě také odolný galvanizovaný plech ošetřený speciální barvou, díky které je budete moci velmi efektně sladit třeba s venkovním nábytkem.

Tvar a design barové židle

I tvar židle má samozřejmě své pro a proti. Na co nezapomenout. Disponujete li velkým prostorem, pak si můžete dovolit moderní barové židle s opěrátkem. Sezení se tak stane pohodlnějším. Stavitelná barová židle má zas výhodu ve své přizpůsobivosti. Je určena pro universální využití i postavy. Oceníte klasickou konstrukci barové židle nebo hledáte inovaci?
Zohledněte, kdo bude barové židle využívat. Bude to někdo, kdo sedí jen čelem k „baru“ nebo se bude hodit, pokud bude židle otáčivá, aby měla osoba možnost komunikovat po celém prostoru. Využijete spíše barovou židli, která bude stabilní, na čtyřech nohách a s vhodnou konstitucí pro silnější postavy nebo hledáte opravdový luxus a komfort? Pokud vyhrává druhá varianta, zvažte barová křesla. Vypadají pěkně a elegantně a nabízí vysoké pohodlí.
Barových židlí je na trhu nespočet, jejich vzhled se v mnoha ohledech liší. Najdete ty, které tvoří přímé linie, zaoblené linie, organické tvary, doplněné nepřeberným množství sedáků, různých tvarů i materiálů.

Exteriér

Možná jste objevili nádherně vypadající barové židle, ale hodí se skutečně k Vám domů? Nebudou u Vás takříkajíc působit jako „pěst na oko“? Budou dobře ladit s jídelním stolem, židlemi, nábytkem? Mají dobrou stohovatelnost a nebudou Vám zrovna tyto při častém úklidu spíše překážet? Zkuste prvotní nadšení trochu krotit a ubezpečte se, že si vybíráte skutečně s ohledem na všechna důležitá kritéria.

Údržba

Údržba Vás bude provázet celým životem barové židle. Pokud chcete luxus, který poskytuje pravá kůže, připravte se na to, že údržba bude zahrnovat investici do speciálních prostředků a pravidelnost. Oproti tomu je eko kůže jednoduchá na čištění. Barové plastové židle jsou na udržování skoro bez práce: Barová židle dřevěná ošetřená lakem Vám ušetří práci, oproti tomu čistit židli po potaženou látkou je zapeklitější.

Cena

S obrovským výběrem barových židlí, který je aktuálně k dispozici možná to, kolik jste ochotni do nich investovat, několikrát během jejich výběru přehodnotíte. K těm levnějším patří chromované, otočné a s jednoduchým sedákem z eko kůže. Naopak mezi dražší patří nerezové, z pravé kůže, dřeva a křesla s bohatým polstrováním.
Přeskočit na obsah