Futony

  1. Přeskočit na menu
  2. Přeskočit na volbu jazyků
  3. Přeskočit na vyhledávání

Futony a jejich historie

Futony jsou tradiční japonské matrace, které byly dříve položeny pouze na tzv. tatami (japonské podlahové panely vyrobené z rýžové slámy). Futon se původně skládal ze dvou částí. Ne moc tlusté matrace (shikibuton ) cca 8 cm a povlečení nebo přehozu (kakebuton), součástí byl ještě polštář. Futony jsou univerzálním lehacím a nyní i sedacím nábytkem, japonci tak šetrní na místo mohou tyto matrace jednoduše schovat do speciální skříně zvané oshiire a prostor využít např. jako pracovnu.

V 70 letech „importoval“ futon do USA bytový návrhář William Brouwer, ten přizpůsobil futon novodobému použití. Futony tak jak známe z dnešní doby se často pokládají na jednoduché dřevěné rošty, nebo v našich podmínkách přímo do klasické postele. Jsou také vyrobeny z různých přírodních materiálů a tím se i změnily vlastnosti původního futonu.
 futony v japonsku  futony v japonsku tloušťka  futony vrhcní pokrávka kakebuton


Jak se dříve futony vyráběly

Tradiční výroba obsahovala pouze bavlnu z těch nejdelších vláken, využívaných na výrobu oblečení. Tato část bavlny má pro futony výborné vlastnosti, není příliš nadýchaná a přitom má skvělou integritu.

V USA se konstrukce futonu značně změnila, zvýšila se tloušťka a začaly se používat další materiály např. kokosové vlákna, v našich podmínkách se využívá také konopné koudele.


Jak udržovat futony

Jelikož je v Japonsku poměrně vlhké prostředí a to především v obdobích dešťů je nutné futon často větrat. Pokud je uschován ve skříni doporučuje se větrání na čerstvém vzduchu provádět častěji. V Japonsku existují pro údržbu futonů dokonce speciální sušičky.

V naše prostředí se doporučuje proklepávat, přehýbat, rolovat, otáčet všechny druhy a typy futonů vyrobených z přírodních materiálů, především ty jenž obsahují pouze bavlnu nebo obsahují 1 jádro ( kokos, koňské žíně, latex, konopí) a bavlnu.

Futony obracíme a otáčíme jak zleva doprava tak i od noh směrem k hlavě a naopak.
Intenzitu otáčení a obracení si většinou určuje přímo vlastní hmotnost člověka, klima nebo četnost používání a vytížení. Čím větší hmotnost člověka, tím častější je frekvence otáčení.
Například futony se 2 a více jádry doporučujeme otáčet 1-2x za měsíc.

 futony moderní  futony moderní složený  futony moderní

Futony a jejich zdravotní hlediska

zdravotní účinky vycházejí z tuhosti této konstrukce, dříve byla zajištěna tuhost pomocí tatami na kterém byla položená poměrně tenká podložka shikibuton (v dnešní formě futon). Při novodobých konstrukcích, kdy se futon pokládá na rošt musela být tuhost doplněna pomocí jádra z kokosu nebo jiného materiálu. Tuhost lůžka je důležitá pro odpočinek svalstva a šlach, které jsou přes den hodně namáhána prací nebo psychickým stresem.
Složení materiálů přispívá k odvádění vlhkosti z dosahu těla a udržujete tak komfortní spánek.
Pokud máte problémy se spánkem nebo se Vám ráno těžko vstává pak je futon pro Vás to pravé.
Podívejte  na naše FUTONY.

Přeskočit na obsah